2440/158
Vitrine af egetræ, top med to glaslåger hvorbag hvilke rigt udskårede hylder, nedre del med to fyldningslåger hvorbag hvilke hylder, rigt udskåret med blomster, bladværk og rocailler. Rokoko form. 19. årh. H. 245. B. 120. D. 49.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Enkel løst nøglebeslag.
Vurdering