2050/​379

Buddha og munk. To figurer af udskåret og forgyldt træ. Buddha siddende på høj trone, munken knælende, dekoreret med kulørte spejlflusser. Burma. 19. årh. H. 51 og 23. (2)

Buddha mangler Ushnisha, større afskalninger på bagsiden, påvirket af varme samt revne. Munk med revner og afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge figurer fremstår med delvis eroderet træ.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK