1814/​9

Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)

Bjergrig egn med store klipper, hvor to kvinder mødes ved et vejalter. Bjergene i baggrunden er antagelig en del af Geislergruppen (die Geisler Spitzen) i Dolomitterne. Usigneret. Betegnet bagpå lærredet: “F. Petzholdt” og “tilhører G. Collin”. Olie på papir monteret på lærred. 27×38.

Proveniens: Assessor G. Collin, der var Fritz Petzholdts svoger, og det er hans håndskrift, der ses bagpå lærredet. G. Collin skrev således på bagsiden, når han monterede Petzholdts malerier i ramme.

Maleriets malemåde tyder på, at maleriet er udført omkring 1829–1830 på rejsen til Italien.

Retoucheringer. Enkelte minimale ujævnheder i monteringen.

Ældre malerier og møbler, 2. april 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag