1847/768
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. 12 smørknive af sterlingsølv. Georg Jensen 1915–1927, 1933–1944 og 1945–1951. Samlet vægt 343 g. L. 14,7. (12)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Nogle knive med delvist manglende/slitage i oxidering.
Moderne kunst og design, 20. november 2018
Vurdering
Hammerslag