2413/​927

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ry 100”. Reolvæg af eg i fire sektioner, bestående af fem sidevanger, 17 hylder, tre metalstænger, to låger, to greb, fire inddelingsplader et bagstykke, beslag og hyldeholdere. Udført hos Ry Møbler. Vanger: H. 206. D. 40. Hylder: L. 100. D. 36.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag. Reolen har været samlet hos sælgeren, men Bruun-Rasmussen garanterer ikke for at alle dele til opsætning medfølger.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK