2119/830
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par armstole med stel af massiv elm, betrukket i sider, sæde og ryg med orange uld. Udført hos Normina for Magasin du Nord. 1940'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med revne ved venstre forben. Betræk med smuds, pletter og mindre huller.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag