2119/​830

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Et par armstole med stel af massiv elm, betrukket i sider, sæde og ryg med orange uld. Udført hos Normina for Magasin du Nord. 1940'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. En stol med revne ved venstre forben. Betræk med smuds, pletter og mindre huller.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK