2138/​964

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

En vase og en tallerken af stentøj. Vase dekoreret med brun glasur med brunrøde mønster, tallerken dekoreret med transparent glasur samt blågrå fugl og blomster-motiver. Sign. monogram, vase desuden 8988, tallerken 9–3. Tallerken unik. Kgl. P. Vase: H. 21. Diam. 11,7. Tallerken: Diam. 24. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurdefekt på siden, hidrørende fra fremstillingen.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

1.500–2.000 kr

Hammerslag