899/​24

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Buket af pæon, valmue, blåregn og rododendron i en klassisk “græsk” vase. Sign. Jensen 1838. Olie på lærred. 93×73.

Fra omkring 1836 og frem til 1850 fremstillede Jensen den ene overdådige buket efter den anden oftest i en klassisk græsk vase, hvor de enkelte blomster er placeret således de hver for sig kommer til deres ret. Den mørke baggrund får buketten til at træde frem.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK