1838/1650
Kinesisk eksport miniature toiletmøbel af sortlakeret træ, dekoreret med kineserier i guld, svungen og ligeknækket front med fire skuffer og vippespejl. Mærket med kinesiske skrifttegn. Ca. 1800. H. 62. B. 42. D. 30.
Restaureret. Revne i træet på siden af soklen. Flere afskalninger og slitage på dekoration. Ridser, mærker og brugsslitage. Vippefunktion med spejl defekt, senere skruer.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag