2014/​298

Fransk louis XVI søjleur af grå og hvid marmor med montering af forgyldt bronze, skive af hvid emalje mærket 'Roque' værket mærket 'Roque á Paris No. 1383'. 18. årh.s slutning. Urhus prydet med senere figure af besquit i form af Napoleon III. H. 33. B. 23,5. D. 10.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK