2417/​934

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 4/4”. Pendel med bajonet fatningshus af forniklet messing, overskærm af rød/hvidlakeret metal, mellem-og underskærm af flerlags opalglas, trådbensophæng stemplet PH 4, Patented. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. Diam. 40.

Almindelig brugsslitage. Kanthak på ydersiden af mellemskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag