2438/735
Dansk møbeldesign
Skænk af palisander, front med fire skydelåger og fem skuffer, indvendig med hylder. Udført og mærket hos Skovby Møbelfabrik. 1960–70'erne. H. 80. B. 220. D. 47.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fire manglende hyldeknægte.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag