Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
“Fra mit atelier. Kastelsvej Kjøbenhavn.” Sign. Einar Wegener. Olie på lærred. 64×58.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 688, 2000 nr. 1846.
Ekstra lærred løst monteret på bagsiden. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
17 bud