905/​87

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Købt af Statens Museum for Kunst i december 2021.

“Valkyrier”. Usigneret. Olie på lærred. 70×58.

Udstillet: The Royal Danish Galleries, New Bond Street i London 1871.

Her blev maleriet efter udstillingen i 1871 i The Royal Danish Galleries i New Bond Street i London beskrevet i The Art Journal (på engelsk): “Motivet viser en kampscene med valkyrier siddende på vilde og underlige heste, meget passende for sådan en scene om sådan en historie. Tegningen er vidunderlig åndrig …”.

“Rådhusudstillingen af dansk Kunst til 1890”, København 1901 nr. 785a.

ARoS kunstmuseum, Aarhus “Mellem Verdener”, 2021 kat. nr. 12 afbildet s. 86.

Litteratur: Jerzy Miskowiak “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible” , Frydenlund 2018, afb. og omtalt s. 111, hvor forfatteren bl.a. skriver: “Valkyrierne i den nordiske mytologi er krigsgudiner, de er Odins døtre. Med vinger og til hest med lanser i hænderne er de undervejs et vildt angreb på de onde jætter og kaosuhyrer under Ragnarok. Alle og alt tilintetgøres, og selv jorden brænder. Men solen, inden den forsvinder, føder en ny sol, og dens stråler, som ses bag Valkyrierne, vækker en ny og bedre verden”.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, (engelsk/polsk tekst), Bosz, Polen 2020, nr. 103 omtalt s.100 og afb.s. 101.

Proveniens: Elisabeth Jerichau-Baumanns dødsboauktion 1881 nr. 14. Solgt til J. Schierbeck. Tilhører stadig Fru Schierbeck i 1901 under “Rådhusudstillingen af dansk Kunst til 1890”. Bruun Rasmussen

Nellemann & Thomsen auktion 716, 1997 nr. 2726.

I nærværende maleri viser Elisabeth Jerichau-Baumann endnu et af sine mange talenter, hvor hun her kaster sig over den nordiske mytologi/sagnhistorie, hvorunder også hendes gengivelser af havfruer hører.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK