1924/​8534

Pavel Fedorovich Sasikov (, Moskva)

Russisk senempire kaffekande af sølv, indvendigt forgyldt, firesidet form, dekoreret med palmette frieze og gadroneringer, lågknop og hank af elfenben. Pavel Fedorovich Sasikov, guardein Nikolai Lukich Dubrovin 1835, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt i alt 712 gr. H. 21.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank og lågknop med krakeleringer. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Several countries outside the EU (third countries) ban import of items containing materials from endangered species. This lot number might be covered by such provision and potential buyers are advised to familiarize themselves with these rules.

Russisk tema, 13. juni 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

21 bud

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK