Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
Kompositioner. Tryksign. monogram samt håndsigneret Hornung. 27 identiske litografiske tryk. Bladmål 33,5×43,5. Uindrammede. (27)
Preben Hornung lavede kompositionen til en receptkuvert i anledning af Ringsted Apoteks 150-års jubilæum i 1984.
Mindre håndteringsmærker. Papiret er lettere gulnet.
Kunst, antikviteter & design, 28. januar 2021