Birger Kaipiainen (f. Björneborg 1915, d. 1988)
Ovalt vægfad af stentøj. Dekoreret med motiv af skærmblomster, bær og frugter i sennpsgul, hvid og sølv-metallic glasur med iriseret overflade. Bær i relief dekoreret i sort og blåt. Underside dekoreret med blåsort glasur. Sign. Kaipiainen, Arabia. Monteret med vægophæng i metal. Unik. H. 9. B. 47,3. L. 57,5.
Proveniens: Fadet er givet som gave til nuværende ejer i 1969.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020