2006/90
Kaffekande af sølv. Empireform. Uidentificerede stempler, antagelig Skt. Petersborg, ca. 1900. Vægt inkl. kæde af forsølvet metal ca. 860 gr. H. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Loddet reparation på siden nær hanken. Sikkerhedskæde af forsølvet metal. Kande ej stemplet.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag