Gunnar Cyrén (f. 1931, d. 2013)
“Pop”. Et sæt på syv unika vinglas af polykromt glas. Ej sign. Udført i 1960'erne hos Orrefors, Sverige. H. 15,8–17. (7)
Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger var nærværende glas en gave fra Gunnar Cyrén til den forhenværende ejer, der ligeledes var glaskunstner.
Glassamling, 26. september 2018