2122/943
Dansk møbeldesign
Sovesofa med udtræk betrukket med rød, blå- og hvidstribet savak uld af Lis Ahlmann. H. 80. L. 159. D. 92/193.
Betrækket på sofaen er samme mønster som ofte blev brugt til klassiske Kaare Klint sofaer.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 1. juni 2021
Vurdering
Hammerslag