2122/​943

Dansk møbeldesign

Sovesofa med udtræk betrukket med rød, blå- og hvidstribet savak uld af Lis Ahlmann. H. 80. L. 159. D. 92/193.

Betrækket på sofaen er samme mønster som ofte blev brugt til klassiske Kaare Klint sofaer.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 1. juni 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

280 DKK

280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK