12037/107
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Lænestol med svungne armlæn, sider, ryg og løs hynde med brunt skind, pyramideformede ben af egetræ. Model V. 12. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. H. 70. B. 66. D. 66.
Litteratur: Holger Christiansen katalog 1967, s. 4–5.
Sælgeren renoverede latex bunden i 2012. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 10. september 2020
Vurdering
Hammerslag