2115/722
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Et par højryggede lænestole af lakeret eg med aftagelige armlæn. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst brunt patineret skind. Designet 1969. Udført hos Getama, Gedsted. (2)
Købt af nuværende ejers forældre i 1970'erne.
Litteratur: Mobilia no. 178/79, 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Latexgjorde under sædehynder i god stand.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud