2043/​574

Jørgen Mogensen (f. 1922, d. 2004)

Stor vase af stentøj modelleret med fugle i relief. Delvist glaseret med alkaliglasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 31. Diam. 22.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lille afslag på profileret kant.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.200 kr.

(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.