Jørgen Mogensen (f. 1922, d. 2004)
Stor vase af stentøj modelleret med fugle i relief. Delvist glaseret med alkaliglasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 31. Diam. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lille afslag på profileret kant.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020