905/​118

Anker Lund (f. København 1840, d. Frederiksberg 1922)

“Kong Erik Ejegod meddeler på Viborg Thing, det forsamlede folk sin hensigt at drage til Det Hellige Land, som bod for nogle drab, han har begået ved et gæstebud. Ved bønner og tilbud om at ville løskøbe ham fra det aflagte løfte søger det sørgende folk forgæves a formå kongen til at afstå fra sit forsæt (aar 1103)". Sign. Anker Lund 1879. Olie på lærred. 99 × 122.

Udstillet: Charlottenborg 1879 nr. 173.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 93, 2004 nr. 202, afbildet s. 27. Tidligere i Redaktør N.C. Rom's eje.

Uddrag fra Weilbachs Kunstner Leksikon: “Anker Lund dyrkede historiemaleriet og hentede især sine motiver fra nordisk oldtid og middelalder. Senere malede han utallige altertavler med stadig gentagelse af et lille udvalg af Sujetter. Af større betydning var hans mangeårige virksomhed som leder af dekorationsafdelingen på P. Ipsens Terrakottafabrik (fra 1871) i en periode, hvor fabrikken specialiserede sig i efterligning af oldtidens keramik. Lund har selv givet tegninger til vaser efter græske forbilleder. Arbejder der høstede international anerkendelse”.

Krakeleringer af varierende størrelse samt enkelte minimale afskalninger. Én stor reparation/lap på bagsiden samt mindre reparationer/retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag