1914/168
Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Sejlskibe i indsejlingen til Frederikshavn Havn, hårdt vejr. I baggrunden Krudttårnet. Sign. Holger Drachmann Frederikshavn Decb. 1902. Olie på lærred. 42,5×62,5.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 1. april 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud