Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“L'Atelier de Cannes”, 7.4.56 med trykt dedikation “Pour Gilberte & George”, Picasso le 5.12.58. Frontispice til "Dans l'Atelier de Picasso. Usign. Oplag 250 ekspl. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5×32. Uindrammet.
Litteratur: Bloch nr. 794; Mourlot nr. 279.
Malerier og grafik, 7. juni 2017