922/​60

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

En ung kvinde. Studie til “Askepot”. Sign. M. A. Olie på træ. 32×24.

Nærværende maleri er et studie til maleriet “Askepot” fra 1880/82, som hænger i Michael Anchers atelier på Markvej, Skagen (Inv.nr. HAF 199). Denne Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier, 1992, nr. 220. Ancher brugte flere skagenspiger som model til “Askepot”; både Helene Christensen (1857–1922), Tine Nordmand (1866–1949) og Louise Hallgren.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?