2017/31
Sophus Vermehren (f. København 1866, d. Frederiksberg 1950)
“Ensomme tanker”. Sign. S. Vermehren. Olie på lærred. 59×49.
Udstillet: Charlottenborg 1903 nr. 515.
Mindre ridse. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020
Vurdering
Hammerslag