1443/526
Søren Robert Lund (f. 1962)
“Stol til Arken”. Et par stole med stel af lamineret højglanslakeret træ, Sæde og armlæn af rustfrit stål. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Proveniens: Fremstillet i begrænset antal til Arken. Mens han studerede vandt Søren Robert Lund 1. præmie i konkurrencen om det nye museum for moderne kunst i Ishøj: ARKEN.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, smuds og mindre afslag i lak.
Moderne kunst og design, 21. oktober 2014
Vurdering
Hammerslag