1443/​526

Søren Robert Lund (f. 1962)

“Stol til Arken”. Et par stole med stel af lamineret højglanslakeret træ, Sæde og armlæn af rustfrit stål. Udført hos Søborg Møbler. (2)

Proveniens: Fremstillet i begrænset antal til Arken. Mens han studerede vandt Søren Robert Lund 1. præmie i konkurrencen om det nye museum for moderne kunst i Ishøj: ARKEN.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, smuds og mindre afslag i lak.

Moderne kunst og design, 21. oktober 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK