1725/184
Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Kvindeportræt. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 19×14.
Proveniens: BR auktion 83, 2002, nr. 2186.
På bagsiden stempel fra Arkitekt Holger Tornøes dødsboauktion, marts 1968.
Enkelte minimale afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. juni 2017
Vurdering
Hammerslag