2147/534
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 27”. Lænestol med stel af eg. Sæde og ryg udspændt med sjeneflet. Udført ca. 1960erne hos Carl Hansen & Søn.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1952. Litteratur: Bygge og Bo, hæfte 4. Vinter 1951–1952.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Flet med defekter.
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud