Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Dagligstue med tre figurer”. Sign. Viggo Pedersen 1914. Olie på lærred monteret på træ. 88×76.
Udstillet: Den Frie 1914, nr. 192.
Nogle retoucheringer langs kanterne. Mindre ridser og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. april 2020