Helvig Kinch (f. København 1872, d. Hellerup 1956)
En græsk ruin, antagelig fra Rhodos. Sign. monogram. Gouache og bly på papir. Lysmål 37×24.
Helvig Kinch var sammen med Marie Henriques initiativtager til oprettelsen af Kvindelige Kunstneres Samfund i 1916 og blev foreningens først formand. Formålet med foreningen var at fremme kvindelige kunstneres interesser og i særlig grad at få kvindelige kunstnere repræsenteret i Akademirådet og i udstillingskomiteer.
Kinch gik selv i årene 1888–90 på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder, der var blevet oprettet i 1876, og fra 1891 til 94 på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder, som var blevet oprettet i 1888, hos Viggo Johansen.
Kinch er især kendt som dyremaler og som deltager i de arkæologiske udgravninger på Rhodos under ledelse af blandt andre hendes mand, arkæologen K. F. Kinch, og for sine illustrationer af de arkæologiske fund til de videnskabelige udgivelser om udgravningerne. Her kommer hendes udprægede talent for det dekorative til udtryk.
Monteret i passepartout.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021
32 bud