2439/1505
Engelsk four-pillar table af mahogni på spolehjul af messing, to tillægsplader. 19. årh.s begyndelse. H. 70. L. 324. To plader hver L. 62. L. ialt 448. B. 137.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Hjørneværelset Erichsens palæ. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nogle af pladerne er falmet. Et ben knækket.
Vurdering