2440/224
Kinesisk “klapmuts” skål af porcelæn, dekoreret i blå med landskab, rand med murværk, interiør med tempel. 18. årh. H. 7 cm. Diam. 15 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Med stjerneformet brændingsfejl på siden, rand med afslag.
Vurdering