2119/​1051

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH -5”. Et par pendler af hvid- og blålakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50. (2)

Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Mindre overfladerust ved kanter. En bundplade medfølger løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag