2119/1051
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH -5”. Et par pendler af hvid- og blålakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50. (2)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skævheder. Mindre overfladerust ved kanter. En bundplade medfølger løs. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag