917/​557

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

En klar vinterdag. Stynede popler langs en snedækket vej. Sign. L.A. Ring 1912. Olie på lærred monteret på træ. 33×30.

I H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, tillægget 1922, er der under nr. 700 listet et maleri med titlen “Vinterlandskab med Sne. En opkørt Vej med høje Popler paa begge Sider mod Baggrunden. Et gult Hus tilvenstre. I Baggrunden Huse og Træer. Lys, blaa Luft med lette Skyer”. Der kunne være tale om nærværende maleri. Dog er målene i fortegnelsen opført som 27×21 cm.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK