872/​916

Martin Bigum (f. København 1966)

“Transhistory”, 1990. Sign. på bagsiden Martin Bigum juni 90. Akryl og vinylbogstaver på lærred. 180×145. Uindrammet.

Udstillet: “Martin Bigum - Min egen kunst 1989–2014”, Det Nationalhistoriske Museum, Frederiksborg Slot, Hillerød; Bornholms Kunstmuseum; Trapholt, Kolding, januar 2015 - april 2016. Udstillet: “Martin Bigum”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, september 2016 - januar 2017, kat. nr. 7. Proveniens: Nils Stærk, København.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK