H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“Besøg hos gamle Hanne”. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 49×42.
Udstillet: Charlottenborg 1911 nr. 698 (tillæg).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 91, afbildet s. 59.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020