Vilhelm Petersen (f. København 1812, d. sst. 1880)
“Fra Egnen om Holstenshus. I Midten Diernisse Kirke”. Sign. W. P. 1840. Olie på lærred. 28×39,5.
Mindre retoucheringer og krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021