Kongeligt teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med Amalienborg og Sorgenfri Slot i kartoucher samt fugl på træ, på mintgrøn grund, bestående af tekande, to par kopper samt sukkerskål. Ituslået bakke medfølger, prydet med kronet spejlmonogram LC samt dateringen 10de November 1860. Kgl. P., 19. årh. H. tekande 12 cm. (4+ ituslået bakke)
Proveniens: Prinsesse Irene (f. 1942), tidligere prinsesse af Grækenland, nu prinsesse af Danmark af Huset Slesvig-Holsten-Sønderborg-Glücksborg.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. januar 2015
10 bud