2035/9007
Et par nordvest persiske løbere, enkelt design med stiliserede medaljoner på åben rød bund. Knyttet på uldkæde. 20. årh.s begyndelse. L. 590. B. 110. og L. 570. B. 101.(2)
Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.
Delvis slidte frynser/forvævninger. Enkelte mindre gamle reparationer.
Avening Court, del 1, 24. august 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud