Dansk maler, 20. årh.
Ung kunstner iført hat og malerkittel med en cigaret hængende i mundvigen. Sign. V. Th. Skagen. Olie på lærred. 26×24,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1050, 2010 nr. 1065.
Mindre retoucheringer og minimale afskalninger. Nålehuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
50 bud