2032/​506

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 304”. Spisebord med plade og endeklapper af teak, stel af bøg med sabelkrydsben og rund messingbøjle. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 128/238. B. 86.

Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1950.

Litteratur: “Bygge og Bo”. Hæfte 2–3 1950, s. 8 og 62.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK