2032/506
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 304”. Spisebord med plade og endeklapper af teak, stel af bøg med sabelkrydsben og rund messingbøjle. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 128/238. B. 86.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1950.
Litteratur: “Bygge og Bo”. Hæfte 2–3 1950, s. 8 og 62.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag