Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
“Churchill desk”. Skrivepult af massiv mahogni, front med to skuffer, udtræksplade samt hylder. Top beklædt med patineret naturskind, herunder opbevaringsrum. Udført hos snedkermester Niels Roth Andersen, stemplet Søren Horns Efterfølger. H. 113. D. 54. B. 103.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1961.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 170–173.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Skind med pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 3. september 2024