1949/574
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Tre legetøjsfigurer af bemalet træ i form af garderfigurer med Dannebrog. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Copyright, Denmark. H. 22. (3)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Kay Bojesen i begyndelsen af 1970'erne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre afskalninger i bemaling.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud