2149/8619
Russisk ikon, sjældent motiv med “Klagesangen ved Korset”. Gudsmoder græder ved korset, til venstre søjlen med hanen, der galede tre gange (Peters fornægtelse), nederst til højre graven med ligklædet, der er gjort klar. Nederst ses torturinstrumenterne. 18. årh. Tempera på træpanel. 31×26.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter. Let ridset overflade.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud