Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret med dekor i relief. Dekoreret med lysebrun glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 195. Udført 1950–1968. H. 13,2. Diam. 7.
Proveniens: Tidligere ansat ved Saxbo.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Fodrandens underside med en lille hårrevne.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
22 bud