1850/769
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Jetson”. Hvilestol med stel af forkromet stål, sæde, sider, ryg samt nakkestøtte med hvidt skind. Udført og mærket hos DUX.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slitage og pletter.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag
15 bud