Kunstnerens moder ved rokken, 1891. Sign. monogram. Olie på lærred. 62×45,5.
Proveniens: ABR auktion 141, 1962, nr. 168. Afbildet s. 47.
Udstillet: Niels Larsens Stevns Mindeudstilling, 1947.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
11 bud