2031/​28

Kunstnerens moder ved rokken, 1891. Sign. monogram. Olie på lærred. 62×45,5.

Proveniens: ABR auktion 141, 1962, nr. 168. Afbildet s. 47.

Udstillet: Niels Larsens Stevns Mindeudstilling, 1947.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

11 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.000 DKK